Aktualność dodano: 2018.01.16
Zajęcia terenowe w semestrze letnim 2017/18

Informacje na temat zajęć terenowych w sem. letnim 2017/18

Prosimy wszystkich studentów o zapoznanie się z podstawowymi informacjami

Zajęcia dla I roku:

Naturalne i antropogeniczne procesy strefy brzegowej Bałtyku; technologie czystej energii – Pobrzeże

• Termin zajęć: 4 - 8 czerwca 2018 r.
  • Zakwaterowanie: Dom wczasowy "Janina": ul. Droga Rybacka 10, 84-104 Jastrzębia Góra (możliwość zakwaterowania od godzin popołudniowych).
  • Dojazd we własnym zakresie.
  • Wyżywienie we własnym zakresie.
  • Należy mieć ze sobą:- ważną legitymację studencką,- dokument uprawniający do bezpłatnej pomocy medycznej w państwowej placówce służby zdrowia, w razie nagłej potrzeby,
    - wydrukowane "Materiały do zajęć",
    - mapę pobrzeża Bałtyku,
    - notatnik w sztywnej oprawie,
    - ołówek,
    - odpowiedni strój do zajęć terenowych (buty turystyczne, kurtka przeciwdeszczowa, ubranie na chłód i słońce),
    - środek na komary,
    - coś do jedzenia w terenie (przynajmniej na pierwszy dzień zajęć).
    • Zajęcia mają charakter terenowy, trwają ok. 8-9 godzin dziennie i odbywają się niezależnie od pogody.
    • Dzień 4 czerwca jest przeznaczony na dojazd i zakwaterowanie. Obowiązkowe w tym dniu zebranie odbędzie się o godz. 20:00 na kwaterze.
    • Zajęcia w terenie rozpoczną się 5 czerwca.
    • Powrót do Warszawy (we własnym zakresie) 8 czerwca w godzinach popołudniowych.

Zajęcia dla II roku:

Zintegrowane obserwacje i pomiary środowiska przyrodniczego w Górach Świętokrzyskich

• Termin zajęć: 20 - 26 maja 2018 r.
  • Miejsce pobytu: Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach, 26-060 Chęciny.
  • Dojazd: PKP II kl. posp. + autobus miejski nr 31 lub prywatna linia busów jadących do Chęcin.
  • Wyżywienie we własnym zakresie. W bazie Kursu nie ma serwowanych posiłków. W pokojach NIE MA CZAJNIKÓW ELEKTRYCZNYCH. Herbatę można sobie przygotować tylko w pomieszczeniu kuchennym.
  • Zebranie inauguracyjne kursu: niedziela, 20 maja 2018 r. o godz. 20.00 w bazie Kursu. Od godziny 14.00 można się kwaterować.
  • Kadra Kursu z Wydziału Geologii
        dr hab. Ewa Głowniak (Instytut Geologii Podstawowej)
        dr hab Marzena Szostakiewicz-Hołownia (Instytut Hydrogeologii i Geologii Inżynierskiej)
  • Kadra współprowadząca Kurs, z instytucji partnerskich:
        dr hab. Jan Prażak (Państwowy Instytut Geologiczny, Oddział Świętokrzyski, Kielce)
        dr Bartosz Piwowarski (Ogród Botaniczny Geoparku Kielce)
        mgr Michał Poros (Centrum Geoedukacji Geoparku Kielce)
        dr Agnieszka Pierścińska (Ogród Botaniczny Geoparku Kielce oraz Uniwersytet Jana
        Kochanowskiego w Kielcach)
        mgr Tomasz Paciorek („Usługi Ekologiczne”, Kielce)
        mgr Zbigniew Zapała (Zakłady Przemysłu Wapienniczego „Trzuskawica”, Sitkówka k/Kielc).
  • Należy mieć ze sobą:
• ważną legitymację studencką;
• dokument uprawniający do bezpłatnej pomocy medycznej w państwowej placówce służby zdrowia, w razie nagłej potrzeby;
• wyposażenie terenowe: mapa geologiczna Gór Świętokrzyskich notatnik terenowy w twardych okładkach, przybory do pisania i rysowania – ZWŁASZCZA OŁÓWEK, młotek, buteleczka z kroplomierzem na kwas, kompas turystyczny, mapa turystyczna Gór Świętokrzyskich, środki opatrunkowe, krem z filtrem UV.
  • Odzież - coś od deszczu i zimna, krem ochronny UV, nakrycie głowy, plecak, adidasy lub inne buty na twardej podeszwie do chodzenia po stromych skałach; ponadto kalosze lub lekkie szybkoschnące tenisówki do chodzenia po bagnach (miejscami po kolana).
  • Kieszonkowe - radzimy mieć ze sobą trochę bilonu lub banknoty o niskich nominałach (10 zł, 20 zł), bo sklepy w Chęcinach od  zawsze mają problem z wydawaniem reszty z dużych nominałów.
  • Kolokwium - jest to trzyczęściowy test (botanika, geologia i ochrona środowiska), razem 30 pytań, jednokrotnego wyboru, na ocenę. Test odbędzie się w sobotę 26 maja, o godz. 8.00. Sprawdzenie testu odbędzie się tego samego dnia i oceny zostaną wstawione do USOSa. Poprawa niezaliczonego kolokwium odbywa się w trybie napisania eseju poprawkowego i oddania w terminie sesji poprawkowej we wrześniu.